~O NORDZIE~ cz. I - NORDA BOUTIQUE

Blog

~O NORDZIE~ cz. I

Cykl „O Nordzie” – to krótkie wpisy przybliżające wam historię i kulturę tego pięknego regionu. Jeśli czujecie, że chcecie zgłębić któryś z poruszonych tematów, chętnie podzielimy się dodatkowymi źródłami informacji.

 

Czym jest Norda?

 

Norda to po kaszubsku “Północ”. Określamy tym mianem jeden z pięciu regionów Kaszub, który obejmuje trzy powiaty: pucki, wejherowski oraz lęborski. 

 

Pobrzeże Kaszubskie oferuje turystom malownicze widoki – ścieżki rowerowe oraz liczne szlaki piesze prowadzące przez okoliczne lasy i wsie, często określane są rajem przez miłośników przyrody. Naturalnie największym atutem Nordy jest dostęp do morza – Zatoka Pucka to wymarzone miejsce dla surferów, wędkarzy czy rodzin z dziećmi, które chętnie korzystają z jej płytkich wód. 

 

Język kaszubski 

 

Język kaszubski jest powszechnie używany w naszym regionie, często zamiennie z polskim. Zagościł on w szkołach (także jako przedmiot na maturze), na tablicach z nazwami miejscowości, używany jest w domach oraz oficjalnie w zrzeszeniach i na oficjalnych uroczystościach. W wielu kościołach także można wysłuchać mszy w tym języku. 

 

Jeśli chcecie usłyszeć “na żywo” język kaszubski na naszym terenie, musicie wiedzieć, że wśród mieszkańców Nordy dominuje dialekt północno-kaszubski, z którego następnie możemy wyodrębnić osobne gwary. Co to oznacza? Tyle, że kaszubszczyzna w swym bogactwie zawiera bardzo wiele odmian i w zależności od tego czy na cel podróży wyznaczycie Puck, Wejherowo czy Hel – usłyszycie różną wymowę tych samych słów… Co więcej, często zatem kaszub z kaszubem nie dogada się po kaszubsku. 😉

 

Kaszëbsczé nótë – Alfabet Kaszubski 

Symbolem wspólnym dla całej krainy Kaszub jest “Alfabet kaszubski”, będący pieśnią niegdyś często śpiewaną na weselach kaszubskich i innych ważnych uroczystościach. 

Nuty to tak naprawdę grafiki, które wyśpiewuje się powoli z tablicy, będąc prowadzonym po pięciolinii przez wyznaczoną do tego osobę (wskazującą je po kolei). My upodobałyśmy sobie w szczególności wizerunek rybaka z fajką, który zamieściłyśmy na męskich maseczkach bawełnianych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *